منوال تراپی یا درمانهای دستی یکی از روشهای نوین در درمان فیزیوتراپی و به معنای انجام مانورها و تکنیک هایی است که توسط دست فیزیوتراپیست بر روی مفاصل ستون فقرات و دست ها و پاها برای کمک به تسریع درمان و تصحیح اختلال عملکرد آن ها اعمال می شود .

حرکت دادن مفاصل با سرعت و در جهات معین و جا اندازی مفاصل یا بافت های نرم کشش عضلات و مفاصل ، ماساژ عمقی بافت نرم ، جا اندازی مفاصل یا بافت های نرم و تکنیک های فشاری در این روش به کار می روند.

منوال تراپی روشی موثر در کاهش استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از آسب های ایجاد شده است و روند بهبودی را تسریع می بخشد .تکنیکهای درمان دستی در کنار سایر روش های فیزیوتراپی به درمان مشکلات اسکلتی – عضلانی بیماران کمک می کند منوال تراپی یکی از تکنیک های موثر در فیزیوتراپی است که در درمان بسیاری از مشکلات ستون فقرات مانند کمر درد ، گردن درد ، و دردهای عضلانی است مفید است .

آگاهی کامل فیزوتراپیست از بیومکانیک بدن انسان ونحوه ایجاد اختلالات در سیستم اسکلتی بدن ، لازمه انجام این متد درمانی است و تنها فیزیوتراپیست آموزش دیده در این زمینه قادر به انجام آن است، چرا که هرگونه حرکت اشتباهی میتواند آسیب های جبران ناپذیری در پی داشته باشد. منوال تراپی سبب تحریک آزاد سازی هورمون های ضد درد شده و از این طریق نیز به کاهش دردر و سایر مشکلات کمک می کند .